Inspirace k prožívání doby adventní

21.11.2022

Přinášíme vám pár tipů, jak se s dětmi ve farnosti, ve škole či v rodině připravit na Vánoce:

Na našem webu v databázi materiálů ke stažení naleznete pod heslem „advent“, „Vánoce“ řadu praktických námětů.

Adventní programy tradičně připravuje také např. brněnské Diecézní katechetické centrum (letos s výroky Jana Křtitele Přiblížilo se nebeské království), či olomoucké Centrum pro katechezi (s názvem Cesta za Ježíšem). I další centra v naší republice mají své materiály k dispozici ke stažení.

Jako zdroj informací či praktických podnětů můžete využít také web deti.vira.cz či odnož vanoce.vira.cz

Adventní lapbook

Pod tímto cizím slovem si můžete představit nápaditou a interaktivní knihu či složku, kterou si děti samy vytvářejí. Přitom se pomocí různorodých činností seznamují se základními informacemi i příběhy vztahujícími se k adventu a Vánocům. Materiál nabízí celkem 15 různorodých aktivit – k biblickým příběhům a postavám jsou připraveny např. obrázky leporela, skládačky nebo rozstříhaný biblický text. Nechybí ani podstatné informace o adventu či starozákonních prorocích.

Materiál vznikl do výuky náboženství zvláště pro spojené skupiny dětí z 1.–5. ročníků ZŠ, ale je vhodný také pro rodinnou přípravu během celého adventu. Ukázky si lze prohlédnout na http://lapbook.metodickeinspirace.cz/ a pro získání plného přístupu je zapotřebí nás kontaktovat na kpc@doo.cz.

Adventní projekty

Projekty Živý adventní kalendář a Betlém může být všude jsou primárně určeny školám, ale s drobnými úpravami je lze využít také ve farnosti či v rodině. Betlém je nejen město nebo obraz vztahující se k narození Ježíše, ale v symbolickém smyslu také místem, které spojuje různé lidi a kde se projevuje radost z narození nového lidského života. V rámci projektu se mohou děti seznámit s betlémy, které vytvořili lidé v různých částech a regionech světa, také s historií stavění betlémů či mohou samy „živý“ betlém nacvičit. Oba projekty najdete ke stažení na našich stránkách v sekci Služba školám – Školní projekty – Adventní projekty.

Svatý Mikuláš

Na webu www.metodickeinspirace.cz je zdarma ke stažení publikace Svatý Mikuláš – člověk plný Boží lásky. Obsahuje 12 metodických návodů pro setkání dětí (dětí a dospělých) a nabízí možnost, jak s dětmi v mateřské škole, ve škole či ve farnosti prožít svátek svatého Mikuláše tak, aby vyniklo jeho původní křesťanské poselství.

Adventní kalendáře

Průvodce adventem

Pastorační středisko brněnské diecéze připravilo brožuru Průvodce adventem 2022 s mozaikou příspěvků věřících různého věku. Aplikace Průvodce adventem bude dostupná před začátkem adventu v Google Play nebo v App Store.

2 komentáře “Inspirace k prožívání doby adventní”

 1. Alena Šťavová napsal:

  Dobrý večer, rada bych odebirala vaše informace.
  Mohlavyh se prihlassit k vasemu webu?
  Dekuji

  Pekny večer Šťavová Alena 😊

  1. Katechetické a pedagogické centrum napsal:

   Dobrý den, paní Šťavová,
   děkujeme za zájem. Ano, je to možné, přidáme Vás do seznamu odběratelů.
   S přáním všeho dobrého
   Barbora Holoubková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *