Adventní projekty

 • Projekt Betlém může být všude
  Projekt pro školu

  Projekt Živý adventní kalendář
  Projekt pro školu

  Realizace Živého adventního kalendáře na Základní škole sv. Zdislavy

  „Adventní čas je dobou čekání a přípravou na Vánoce. Právě v tomto čase se na pultech obchodů objevují adventní kalendáře, které skrývají kousky čokolády a s oblibou jsou otvírány našimi nejmenšími. Tyto kalendáře známe všichni. Letos jsme u nás ve škole neotvírali okénka, ale dveře. Dveře do třídy, dveře do srdcí, dveře papírových domů. Dveře otevřené pro druhého člověka, pro dobré věci a v původní křesťanské tradici také otevřené pro Boha. Adventní kalendář tedy tvořily dveře, a protože jej vytvořily samy děti, šlo o kalendář živý.

  Projekt probíhal na dvou úrovních, třídní a celý první stupeň. Na začátku projektu si děti vytvořily papírový model dveří do domu v Betlémě a za ně ukryly překvapení pro ostatní žáky ve třídě (sladkost, přání, příběh, myšlenku, obrázek, vtip, básničku nebo CD….). Každý den se některé ze dveří dětí otevřely pro ostatní spolužáky. Naučily se tak trpělivě čekat a zároveň pocítily radost z toho, že mohou ostatní překvapit, potěšit, otevřít jim dveře svého srdce.
  Jednotlivé třídy vyzdobily i dveře do své třídy. Někteří jako dárek, zvonek, stromeček apod. I za těmito dveřmi se skrývalo překvapení, tentokrát pro žáky ostatních tříd. Během společných adventních setkání na chodbě jednotlivé třídy svá překvapení předávali. Prvňáčci měli pro učitele papírového andílka strážného a pro každého žáka sladký bonbon. Druháci vyrobili papírová srdíčka zdobená drahokamy, třeťáci upekli cukroví, čtvrťáci zahráli pohádku Slunce a severák, páťáci se podíleli na přípravě bohoslužby ke svaté Lucii, dárkyni světla. Při této bohoslužbě plné zážitků velice poutavě oslovil žáky náš školní kaplan P. Petr Kuník. Věříme, že i tento kalendář připomenul dětem vánoční událost a zpříjemnil jim dobu čekání.“

  Za učitelky Pavla Poláčková a Vlaďka Kupčíková, advent 2008

  Fotografie Petra Kuníka z realizace Živého adventního kalendáře na Základní škole sv. Zdislavy v Kopřivnici si můžete prohlédnout zde.