Komunikace vyučujících náboženství s dětmi online

31.3.2020

V této mimořádné době stojíme před výzvou jak komunikovat s dětmi, které se nyní nemohou účastnit výuky náboženství. Mnozí z vás se rozhodli pro zasílání materiálů e-mailem. Jinou možností je setkání se skupinou dětí prostřednictvím online aplikací. Několik jsme jich vyzkoušeli a rádi bychom vám představili a doporučili aplikaci s názvem Discord. Umožňuje po dohodnutí pravidel v přehledném prostředí psát zprávy, vést videokonference, sdílet obrázky či videa se skupinou většího počtu účastníků (10—15).

Pokud máte zájem se s aplikací Discord seznámit a v bezpečném prostředí si ji spolu s dalšími učiteli náboženství vyzkoušet, přihlaste se prostřednictvím e-mailu mkorpasova@doo.cz. Vytvoříme skupinu, ve které si komunikaci prostřednictvím této aplikace vyzkoušíme. Termín pro online setkání je úterý 14. dubna  v 10 h. V případě zájmu vyššího počtu přihlášených stanovíme další termín.

Návod  jak instalovat a pracovat s aplikací Discord

krok 0: Stáhnout si aplikaci Discord (nejlépe do počítače, příp. do mobilu): https://discordapp.com/download

1. Vytvoříme hlasový kanál (v aplikaci vlevo nahoře je záložka Hlasové kanály a ikonka +). Po kliknutí na tuto ikonku se objeví nabídka textového nebo hlasového kanálu.

2. Zvolíme typ kanálu (hlasový umožňuje s účastníky mluvit i sdílet materiály, textový pouze psát a sdílet) a napíšeme jeho název. Tímto je kanál vytvořen.

3. Pozveme do konverzace další lidi. Na název kanálu kliknout pravým tlačítkem myši, a objeví se nabídka „Pozvánka“. Objeví se okno, ve kterém najdeme malými modrými písmeny nápis „Upravit zvací odkaz“. Po kliknutí na tento nápis se otevře další okno

4. V okně, které se objeví, upravíme čas platnosti pozvánky na „NIKDY“. Objeví se další odkaz, který zkopírujeme a pošleme žákům.

5. Sdílení obrazovky: Když bude potřeba, aby děti viděly můj monitor (obrázek nebo jiný obsah).

  • V aplikaci vlevo dole nad jménem účastníka je obrázek obrazovky se šipkou.
  • Po kliknutí na tuto ikonku se zobrazí nabídka screen 1.
  • To, co chci s žáky sdílet, otevřu ve svém počítači. Žáci pak vidí to, co já.