Inspirace k adventu a Vánocům

27.11.2019

databázi materiálů pro výuku náboženství a katechezi na našich webových stránkách si můžete stáhnout materiály k tématu advent i Vánoce. Část materiálů v databázi je dostupná všem návštěvníkům webu, další část materiálů v zabezpečené sekci je dostupná po přihlášení pouze kněžím a katechetům naší diecéze. Zabezpečenou sekci jsme vytvořili jako bezpečný prostor pro sdílení vlastních materiálů katechetů naší diecéze. Aby k tomuto účelu skutečně mohla sloužit, chceme vás povzbudit k odvaze sdílet své materiály a inspirovat druhé. Ochota dělit se má patřit k naplňování naší služby.

Adventní kalendář České televize

30.11.2019 spouští Česká televize tradiční interaktivní adventní kalendář. Každoročně nabízí také interaktivní přiblížení vánočních událostí, tradic i významná výtvarná díla autorů, kteří se příběhem Ježíšova narození nechali inspirovat.

Časopis Duha

Nové číslo časopisu Duha se věnuje tématu, jak sdílet společně adventní čas v rodině. Další inspiraci k adventním nebo vánočním aktivitám při výuce náboženství nebo při katechezi můžete najít na webu v sekci Témata.

Aplikace Průvodce adventem  

Pastorační středisko brněnské diecéze opět připravuje aplikaci Průvodce adventem, která bude dostupná uživatelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikaci bude možné zdarma stáhnout na Google Play. K doplnění biblických rozjímání byly letos použity myšlenky papeže Františka, Daniela Ange, Józefa Augustyna a dalších osobností.

Mikuláš

Ke svátku sv. Mikuláše připomínáme osvědčený metodický materiál SVATÝ MIKULÁŠ – ČLOVĚK PLNÝ BOŽÍ LÁSKY. Můžete se inspirovat s dětmi v mateřské škole, ve škole či ve farnosti, jak prožít svátek svatého Mikuláše tak, aby vyniklo jeho původní křesťanské poselství.

Celosvětový katalog nápadů

Na webu Pinterest  se po registraci můžete inspirovat kreativními nápady na advent a Vánoce, některé jsou využitelné i ve výuce náboženství. Doporučujeme zadávat hesla do vyhledávání v jiných jazycích, např. angličtině nebo němčině.

Krátká videa k tématu Vánoce

Pro chvíle zamyšlení nad významem Vánoc v hodinách náboženství mohou být inspirací také krátká videa, která můžete najít na stránkách mediální výchovy Salesiánského mediálního centra. Ke každému z nich je připojen krátký komentář a také klíčové pojmy, které pomohou při výběru. Metodická doporučení pro práci s krátkým videem ve výuce náboženství najdete zde.

Staropražský Betlém

Inspirací k prožití adventní doby v rodině může být také Staropražský betlém od akademické malířky Jindry Hubkové. Děti se formou příběhu na pokračování, v němž sourozenci Honzík a Bětka putují Prahou, setkávají s jednotlivými postavami z Betléma. Při čtení tohoto příběhu si děti vybarvují a staví svůj vlastní betlém. Náhled materiálu a možnost objednání najdete zde.

e-shopu pražského arcibiskupství naleznete další nabídku tiskovin k adventu i Vánocům.

Kniha 24 vánočních příběhů

knize je 24 příběhů, které tvoří netradiční adventní kalendář. Spolu s chlapečkem Honzíkem z úvodní kapitoly pak děti připravují své srdce na Vánoce. Jednotlivé kapitoly přibližují vánoční zvyky i evangelijní příběhy a biblické postavy.  Knihu vydalo Karmelitánské nakladatelství.

 Slavnosti Zjevení Páně (Tři králové)

Inspiraci ke slavení slavnosti Zjevení Páně nebo možnost prohloubení tématu ve spojení s Tříkrálovou sbírkou můžete najít v databázi materiálů na našem webu. Komiks Klanění mudrců k vybarvení je součástí elektronického materiálu Lapbook, který nabízíme na našem webu www.metodickeinspirace.cz.