Informace červen 2022

Pokud se nezobrazuje správně, klikněte zde.

Milí přátelé,

každý z nás už jen tím, že žije, svým životem promlouvá a vydává svědectví. Přejeme nám, abychom dokázali žít v síle Ducha svatého a zanechávali v druhých a ve světě stopy dobra. Požehnané svatodušní dny!

 

Inspirace k Slavnosti Seslání Ducha svatého

Slavnost Seslání Ducha svatého budeme letos slavit 5. června. Materiály z řady našich pomůcek pro výuku náboženství toto téma přináší a najdete je v naší databázi materiálů, odkaz uvádíme níže v přehledu. Přidáváme ještě pár dalších tipů, kde čerpat inspiraci, jak s dětmi, v rodinách či s dospělými prožít letnice:

Ohlédnutí za výukou náboženství a katechezí pro děti

V tomto školním roce navštěvovalo v naší diecézi výuku náboženství 6 420 žáků 1.–9. tříd ZŠ. Vyučovalo je 123 kněží a jáhnů a 121 laických vyučujících. Další přehled naší činnosti v uplynulém školním roce přineseme během prázdnin ve výroční zprávě.

Děkujeme všem vyučujícím náboženství, katechetům a duchovním, kteří se po celý školní rok věnovali dětem a mládeži v hodinách náboženství a při katechezích.

Z našich webových stránek si můžete stáhnout a vytisknout vysvědčení pro jednotlivé ročníky. V prostoru pro hodnocení se můžete slovně ohlédnout za tím, co jste společně prožili, a v závěru děti povzbudit a pozvat k setkávání v hodinách náboženství v novém školním roce. Vysvědčení už není možné si zakoupit a dotisk se neplánuje.

 

Děkanátní setkání katechetů, vyučujících náboženství a kněží

V měsíci květnu se v jednotlivých děkanátech uskutečnila setkání katechetů, vyučujících náboženství a kněží. Společně jsme přemýšleli nad výukou náboženství a katechezí pro budoucnost a také jsme si představili nové metodické materiály o svaté Hedvice, patronce naší diecéze, pro různá věková období včetně programu pro dospělé. Na setkání také zazněly aktuální informace např. o připravovaném setkání dětí a rodin s otcem biskupem na Prašivé 1. července.

 

Můžu se zeptat?

Papežská misijní díla připravují v rámci pořadu Missio magazín na TV Noe a na svém YouTube kanále MissioCZ krátká animovaná videa s názvem Můžu se zeptat? Chlapec František se svou maminkou Anežkou hledají odpovědi na různé otázky dětí a vysvětlují pojmy jako například církev, blahoslavená, misijní

Misál pro děti – když mši rozumíš, tak se nenudíš!

Paulínky a nakladatelství Doron vydávají knihu autorky Sophie de Mullenheim s názvem Misál pro děti – když mši rozumíš, tak se nenudíš! Knihou nás provázejí komiksové postavičky Tomáš a Sofie a ocení ji hlavně starší školáci.

 

Společně na cestě – Prašivá 2022

V pátek 1. července 2022 se těšíme na všechny malé, větší i největší na setkání dětí a rodin s otcem biskupem na Prašivé! A vy se můžete těšit na velké putování, protože budeme společně na cestě. Ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální péči a Diecézním centrem mládeže pro vás připravujeme dopolední program se mší svatou a odpolední část na hoře Prašivá s 25 stanovišti. Prozradíme alespoň některá – naučíme se balit na cestu a připravit si zdravou svačinu, zamíříme na společnou cestu po poutních místech naší diecéze, budeme společně na cestě s Izraelity, ale také s křesťany jiných církví, zapřemýšlíme, jaké zanecháváme na naší cestě stopy, společně si na cestě zazpíváme, zkusíme jít po cestě naboso, zamyslíme se, s kým jdeme na společné cestě životem či jak je těžká cesta k odpuštění, nebo si připravíme netradiční pohlednici z cest. Především dospělí se mohou těšit také na setkání nad diecézními výstupy synody o synodalitě a napsat spolu s dětmi, o jaké diecézi sní, nebo si prohlédnout výstavu fotografií o rodině.

Takže si nabalte batůžky, přidejte do nich jednu bramboru, pomocí které můžeme udělat radost klientům Domova svaté Alžběty v Jablunkově, a přijeďte!

 

Letní škola liturgiky

Od 12. do 17. července 2022 se uskuteční v klášteře v Želivě Letní škola liturgiky s tématem Liturgie a čas. Jejím smyslem je umožnit účastníkům načerpat sílu z modlitby církve a hlouběji porozumět tomu, jak nám liturgie pomáhá žít naši každodennost a připravuje nás na věčnost.  Mezi přednášejícími jsou například Radek Tichý, Josef Mikulášek či Lukáš Engelmann.

Pořadatelem Letní školy liturgiky je Liturgie.cz ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK a Želivským klášterem.

 

Letní kurz Katecheze Dobrého pastýře

Spolek Cesty katecheze pořádá letní kurz k programu Katecheze Dobrého pastýře, který je určen katechetům, rodičům a zájemcům o výchovu víry malých dětí a dětí mladšího školního věku. Kurz proběhne od 25. do 29. července 2022 v Salesiánském domově mladých v Hradci Králové.