Informace prosinec 2020

 

Milí přátelé,

 

za několik málo dní začíná advent. Čas naděje a očekávání. Vstupujeme do něj v době, která rozbíjí mnoho představ o našich plánech, ale i o nás samotných. A právě proto je naděje potřebná – pro nás, pro naše blízké, pro celou naši společnost. Přejeme vám, ať s přibývajícím světlem na adventním věnci roste i vaše naděje, pokoj a láska.

OPATŘENÍ PES A VÝUKA NÁBOŽENSTVÍ

 

Ministerstvo školství a Ministerstvo zdravotnictví ČR vydala v souvislosti s šířením onemocnění Covid-19  Opatření PES pro oblast školství. Tato opatření mají vliv také na možnosti výuky náboženství ve školách (především ve vztahu k homogenitě skupiny vyučovaných dětí).

 

Další informace k opatřením v oblasti školství je možné získat na webu https://koronavirus.edu.cz – informačním portále, který vytváří jednotný kanál pro sdílení informací o vzdělávání pro širokou veřejnost.

INSPIRACE NA ADVENT A VÁNOCE NA NAŠICH WEBECH

 

Na našich webových stránkách v databázi materiálů si můžete zdarma stáhnout výukové materiály k tématům advent a Vánoce.

 

Do databáze materiálů je nově vložena obrázková prezentace  Vánoční příběh. Materiál je zveřejněn s laskavým svolením diecéze Rottenburg-Stuttgart a je možné jej použít pouze pro nekomerční účely v církevních společenstvích, v hodinách náboženství a při katechezi.

 

Na webových stránkách diecéze Rottenburg-Stuttgart v sekci materiály pro pastoraci si můžete stáhnout také obrázkový betlém k vlastnímu dotvoření.

 

Metodický materiál ke slavení svátku sv. Mikuláše

Inspiraci ke slavení svátku sv. Mikuláše s dětmi předškolního a školního věku můžete najít na našich webových stránkách metodickeinpirace.cz v publikaci Svatý Mikuláš, člověk plný Boží lásky. Publikace je dostupná zdarma.

 

Lapbook Advent a Vánoce

Na stránkách metodickeinspirace.cz můžete za poplatek 50 Kč získat lapbook Advent a Vánoce. Lapbook je interaktivní 3D kniha k jednomu tématu. Materiál vhodný také pro rodinnou katechezi. K dispozici jsou ukázky z materiálů.

 INSPIRACE K ADVENTU A VÁNOCŮM Z DALŠÍCH ZDROJŮ

 

ADVENTNÍ PROJEKTY

 

Katechetické centrum Brno nabízí na letošní advent projekt Přijď a obnov tvář země. Katechetické středisko Olomouc nabízí Adventní karty. Biskupství plzeňské rovněž nabízí vlastní projekt na advent a Vánoce.

Průvodce adventem 2020

Pastorační středisko brněnské diecéze připravilo letos již podvacáté vyhledávanou brožuru Průvodce adventem 2020.

 

Časopis DUHA

 

Nakladatelství časopisu Duha k tématu advent vydalo:

Adventní kalendář 2020

Zpěvníček – Adventníček

Tématický balíček adventních kalendářů

Nové číslo časopisu Duha k tématu slavení svátku sv. Mikuláše

Mikulášský balíček

 

Děti víra

 

Pracovní listy, omalovánky a příběhy k adventu a Vánocům je možné stáhnout také ze stránek deti.vira.cz.

 

Nepřeberné množství inspirací k adventnímu a vánočnímu tvoření je možné nalézt na Pinterestu.

ADVENTNÍ MISIJNÍ KALENDÁŘ

 

Papežská misijní díla i v letošním roce připravila pro děti  Adventní misijní kalendář 2020, se kterým se mohou děti spolu s rodiči i prarodiči plněním každodenních úkolů připravovat na slavení Vánoc.

 

ADVENTNÍ KALENDÁŘ ČESKÉ TELEVIZE

 

Program Déčko České televize spustí 1. prosince na svých webových stránkách  již desátý ročník tradičního interaktivního adventního kalendáře, ve kterém děti najdou pohádky, příběhy, hry a jiné aktivity týkající adventní doby a Vánoc také z pohledu křesťanství.

POZVÁNKY

 

Nové katechetické direktorium

Sobota 16. 1. 2021, 9.00–13.00 | P. ThLic. Petr Smolek

 

Zveme všechny zájemce na seminář týkající se nově vydaného dokumentu katolické církve. V rámci přednášky budou účastníci uvedeni do četby nového dokumentu, seznámí se s hlavními myšlenkami a perspektivami a s podněty pro katechetickou praxi v našich podmínkách.

Umožní-li to aktuální protiepidemická opatření, uskuteční se seminář v budově biskupství. V opačném případě se uskuteční online. Je zapotřebí se přihlásit do 14. 1. 2021 na www.doo.cz/prihlaskaPlakát zde.

Křesťanství pro současnost – kurz vedení diskuze metodou filozofie pro děti

24.–26. 1. 2021 | 21.–23. 3. 2021 | 25.–27. 4. 2021 | doc. PhDr. Ludmila Muchová, Ph.D.

 

Zveme všechny zájemce na kurz, který proběhne ve třech blocích v Exercičním domě v Českém Těšíně. Kurz je zaměřen na praktický nácvik vedení diskuze na kontroverzní témata a na řešení konfliktů.

Kurz je akreditován v systému DVPP u MŠMT ČR. Přihlášky do 10. 1. 2021 na www.doo.cz/prihlaska. Plakát ke stažení zde.

 

KNIŽNÍ NABÍDKA

 

Zachráněné Vánoce

Tato kniha seznámí děti s původem vánočních tradic. Jedná se o roztomilý a poetický příběh, který nejen dětem, ale i dospělým připomíná takové hodnoty, jako je pomoc bližnímu a láska. Více zde.

 

Vánoční knížka

V textu děti najdou odpověď na otázku, proč se slaví Vánoce a dozví se význam vánočních zvyků i tradic. Kniha nabízí dětem jednoduchý, ale výstižný pohled na Ježíšovo narození a dotváří ji malebné obrázky ilustrátorky Terezy Říčanové.

Více zde.

Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my

Knížka, kterou vypráví o tom, co se všechno přihodí v měsíci prosinci. Více zde