• kamenite092
 • prasiva087
 • prasiva025
 • kamenite086

Babičko, dědečku, vyprávěj ještě jednou – Prašivá 2012

Už jste někdy viděli koně na pódiu?

I když nebyl živý, byl v životní velikosti a patřil dětem Anežce, Vojtovi a Ludmilce Markovým, kteří začali úvodní program na Prašivé. A jak souvisí kůň s Prašivou? Letošním tématem bylo „Babičko, dědečku, vyprávěj ještě jednou“ a koně jim vyrobil jejich dědeček Rudolf.

V loňském roce toto setkání propršelo, a tak z mnoha stran zaznívaly hlasy o zopakování tématu. Cílem setkání bylo ukázat na hodnotu mezigeneračních vztahů mezi vnoučaty a prarodiči a na hodnotu tradice, zkušeností, vzpomínek nebo starých věcí.

Fotogalerie


Ohlédnutí po Prašivé

„Mi se strašně líbilo, že tam byli přímo umělci a my jsme si mohli všechno vyzkoušet,“ hodnotil třeťák Matěj Tvarůžka z Hlubočce. Zahrál si na špačky a kromě stanoviště věnovaného včelaření se mu líbilo vyprávění dědečka rybáře, pana Smeje, a také loutky paní Urbanové, na jejímž stanovišti si děti mohly vyzkoušet kromě vodění loutek také dlátkem vydlabávat do dřeva.

Matějova sestra Justýnka si domů odváží z „drátenického“ stanoviště náušnice: „Taky se mi moc líbilo oblékání do krojů.“

Sestry Liduška, Markétka a Maruška Jurečkovy z Příbora přidávají: „Mohla jsem jsi obléct červený kroj,“ těší se desetiletá Markétka na fotku. Starší Maruška hodnotí: „Bylo to super! Nejlepší bylo asi stanoviště „Jedeme na žebřiňáku s dědečkem“ – vážně luxusní žebřiňák! Doufám, že se to takto povede i příští rok!“ Ani druhačka Liduška si nedá vzít slovo a přeje si: „Snad bude příští rok taky hezké počasí.“

p12c p12d p12e

Na Prašivou přijel už potřetí pan Jan Monsport z Příbora se svými dvěma syny a devíti vnoučaty a nyní stojí u stanoviště „Čteme Bibli s babičkou“. Děti si zde mohou zkusit napsat kousek biblického textu švabachem. „Švabach znám, děcka se divila,“ usmívá se a dodává, že je spokojený s programem.


Reportáž z Prašivé

Děti i jejich prarodiče se už od deváté hodiny sjížděli ze všech koutů diecéze – a že jich přijelo přes tisíc! Když přicházeli do areálu Kamenité, každému u vchodu rozdávaly usmívající se slečny jednu barevnou hliněnou kuličku jako z dob našich babiček a dědečků a také brožurku s programem. Na oplátku mohli zase příchozí přinést trvanlivé potraviny jako těstoviny, rýži, čaje, kávu, konzervy. Díky jejich štědrosti si pan Závorka z Charity Opava odvezl deset beden potravin, které využijí pro své klienty, především ze Střediska chráněného bydlení a následné péče.

Když v 10 hodin začal program, mohli jsme slyšet, že dědeček Rudolf umí nejen vyrobit krásného koně, ale také vyprávět, zpívat a hrát na kytaru. Aby byla rodina úplná, přišla také babička Jana, která pozvala všechny děti, které tady mají prarodiče. Pódium se celé zaplnilo dětmi a ty pak přivítaly toho, který všechny pozval, otce biskupa Františka Václava Lobkowicze.

p12b p12f p12

Podobně jako dětem vyprávějí prarodiče, teď vyprávěl dětem otec biskup. Mohli jsme slyšet o jeho prarodičích a dětství stráveném v Křimicích. Děti měly na otce biskupa spoustu otázek: „Co jste dělal o prázdninách?“ „Sportujete?“ a mnoho dalších.
A tak jsme se radovali v tomto dni, který dal nám Pán, a poté slavili s otcem biskupem mši svatou, při níž schola z Kobeřic rozezpívala všechny malé i velké. Na čtení, která zazněla v českém i polském jazyce, navázal v promluvě otec biskup a pochválil všechny přítomné, že je dobře, že se máme mezi sebou v rodině rádi. Při přímluvách přicházeli prarodiče se svými vnoučaty, přinášeli různé dary a přitom zaznívalo, co dělají společně rádi, ale také prosili za lidi, kterým není do zpěvu, kteří hladoví, nebo kteří nemají práci.
Po mši svaté byla babičkám a dědečkům nabídnuta možnost odvozu auty na horu Prašivou, ale překvapivě se auta nenaplnila, babičky a dědečkové vyšli (někteří možná i vyběhli!) se svými vnoučaty.
A co je tam odpoledne čekalo? Kolem kostelíku svatého Antonína vyrostlo 24 stanovišť, které se týkaly hodnoty tradice a starých věcí.


Program setkání

Areál Kamenité
10.00 Zahájení, rozhovor s otcem biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a úvodní program
10.30 Mše svatá slavená otcem biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem
11.30 Výstup na horu Prašivá

Hora Prašivá
13.00 Společný program na stanovištích
15.30 Závěrečné požehnání v kapli svatého Antonína na Prašivé


Stanoviště na hoře Prašivá

 1. Pomáháme s babičkou
 2. Vyřezáváme s babičkou
 3. Obracíme seno s babičkou
 4. Zpíváme si s dědečkem
 5. Čteme si s babičkou
 6. Háčkujeme a štopujeme s babičkou
 7. Modlíme se s babičkou
 8. Šijeme pytlíčky s babičkou
 9. Na co to babička potřebovala?
 10. Čteme Bibli s babičkou
 11. Drátujeme s dědečkem
 12. Na pouti s babičkou
 13. Včelaříme s dědečkem
 14. Zdobíme perníčky s babičkou
 15. Vaříme bylinkový čaj s babičkou
 16. Chytáme ryby s dědečkem
 17. Oblékáme se s babičkou
 18. Paseme babiččino stádečko
 19. Pereme prádlo s babičkou
 20. Prohlížíme dědečkovo auto
 21. Jedeme s dědečkem na žebřiňáku
 22. Hrajeme hry dědečkova mládí
 23. Pozorujeme oblohu s dědečkem
 24. Babička a dědeček očima umění

V kostele svatého Antonína bude po celou dobu odpoledního programu možnost tiché modlitby a ztišení.

Parné odpoledne rychle uběhlo, a než se všichni plní dojmů rozutíkali domů, byl o půl 4 program společně zakončen požehnáním. Teď už domů a užít si pořádně společně celé prázdniny!


Přípravný mezigenerační projekt „Babičko, dědečku, vyprávěj ještě jednou“

Děti od 1. do 9. třídy se mohly spolu se svými prarodiči zapojit do přípravné fáze – podělit se s ostatními o to, co společně vytvářeli nebo zažili.

Autoři za ně obdrželi upomínku a poděkování za to, že obohatili druhé. Výtvory byly prezentovány 2. července 2012 na setkání dětí v rámci programu na hoře Prašivá.