Aktuality

Informace leden 2019

Lednové informace z KPC1Obsah: Anketa Duhové srdce / YouCat pro děti / Studium teologie a pro výuku náboženství / Ohlédnutí za vánočními programy ve školách / ZVEME VÁS


Vánoční přání Katechetického a pedagogického centra

Foto do přáníVánoce naplněné láskou a porozuměním přeje
Šárka Koflerová, Markéta Korpasová, Lucie Wzatková,
Barbara Tomanková, Zuzana Pohludková a P. Petr Smolek.


Gaudete et exsultate

Obrázek1

„Je mojí nadějí, že tento list pomůže církvi, aby znovu obnovila touhu po svatosti.“ papež František.
Seminář Gaudete et exsultate přibliží stejnojmennou papežskou exhortaci o povolání ke svatosti. P. ThLic. Petr Smolek vás provede obsahem exhortace, upozorní na aktuální podněty pro dnešní křesťany a nabídne impulzy pro současnou katechezi s dětmi i dospělými. Součástí semináře bude diskuze. Akce se koná v sobotu 19. 1. 2019 od 9.00 do 13.00 na biskupství. Přihlášky: kpc@doo.cz.


Lednová nabídka programu Pastor +

Program Pastor+ nabízí podporu a vzdělávání kněží a pastoračních pracovníků v ostravsko-opavské diecézi. Zveme vás na lednové semináře Narativní supervize – ochutnávka (pondělí 14. 1. 2019, 14.30–18.00) a Práce s předsudky a předpoklady (úterý 15. 1. 2019, 9.00–17.00). Oběma tématy provede PhDr. Vratislav Strnad, místem konání je fara v Ostravě-Radvanicích. Více informací na webu Trendum, o.p.s.


Biblické reálie

Obrázek2Nový elektronický materiál je určen vyučujícím náboženství, kněžím a katechetům, kteří vyprávějí dětem 1. stupně ZŠ biblické příběhy. Nabízí teoretickou i praktickou podporu, jak tyto příběhy zasadit do reálií biblického Izraele. Materiál je připraven i pro zobrazení v mobilu. Fotografie a obrázky z oblasti místopisu, kultury, fauny a flóry si můžete stáhnout a vytisknout, anebo ve třídě promítat žákům přímo prostřednictvím připojení k internetu a dataprojektoru.

Cena materiálu je 50 Kč. Pro získání údajů k platbě (č. účtu a variabilního symbolu) pište na kpc@doo.cz. Můžete si prohlédnout ukázky.


Svatý Mikuláš – Člověk plný Boží lásky

mikuláš titulNa webu www.metodickeinspirace.cz přibyla zdarma ke stažení publikace autorů Evy Muroňové a Cyrila Havla, která vyšla tiskem v roce 2007. Materiál s podtitulem Slavíme svátek svatého Mikuláše obsahuje 12 metodických návodů pro setkání dětí (dětí a dospělých). Materiál nabízí možnost, jak s dětmi v mateřské škole, ve škole či ve farnosti prožít svátek svatého Mikuláše tak, aby vyniklo jeho původní křesťanské poselství. Na webu naleznete ke stažení také obrazové přílohy.


Nabídka výukových programů pro ZŠ

Nabídka výukových programů1Nabízíme základním školám a víceletým gymnáziím realizaci tematických vstupů do výuky s tématy, která se svými obsahy týkají křesťanství a plně respektují RVP ZV. Programy jsou poskytovány zdarma.

Prohlédněte si nabídku na aktuální školní rok. Nabídkový leták v tištěné podobě bude také do vybraných škol rozeslán poštou, případně je k vyzvednutí na našem centru. Více informací včetně podrobného popisu programů naleznete v sekci SLUŽBA ŠKOLE, Výukové programy. Zde také naleznou školy evidenční (objednávkový) list ke stažení.


Nabídka vzdělávání a podpory katechetů pro šk. rok 2018/19

Nabídka dalšího vzdělávání a podpory katechetů1Přinášíme kompletní nabídku seminářů, které budeme realizovat v novém školním roce. Přihlašujte se na kpc@doo.cz.

Kdykoli během roku můžete využít nabídku podpory formou supervize a nově také mentoringu.


Lapbook ve výuce náboženství

DSCN2256

Nový elektronický materiál pro práci s dětmi na 1. stupni ZŠ lze objednat přes web www.metodickeinspirace.cz za 50 Kč. Materiál obsahuje tři soubory: Církevní rok, Advent a Vánoce a Půst a Velikonoce. Každý soubor obsahuje manuál a pracovní listy k tisku. Ukázky naleznete zde

Lapbook je způsob, jak se učit formou vytváření zajímavého přehledu učiva k jednomu tématu. Jedná se o interaktivní 3D knihu (složku), kterou tvoří samy děti, za pomoci učitele.


Metodika pro přípravu ke svátosti biřmování

Výstřižek 1Začínáte v těchto dnech ve farnostech přípravu na biřmování a hledáte zdroje a materiály, jak přípravu vést?

Na našich stránkách je ke stažení metodika Na cestě k lidské a křesťanské dospělosti doc. Ludmily Muchové.

Více v sekci Materiály ke stažení, Podle témat, Svátost biřmování.


Metodika pro 8. tř. ke stažení na webu

Obrázek 1Metodický materiál UTVÁŘET ŽIVOT pro výuku náboženství v 8. třídě základní školy, který je v současné době v tištěné podobě vyprodaný, jsme přidali na web www.metodickeinspirace.cz, aby si jej ti, kdo budou učit
v 8. nebo 9. třídě, mohli stáhnout a měli jej k dispozici. 

Metodika je rozdělena na 7 tematických celků, ke každému celku jsou přiřazeny pracovní listy a barevné obrazové přílohy.


Seznam knih k zapůjčení na KPC

Knihovnička Katechetického a pedagogického centra je k dispozici také vám. Můžete si přijít zapůjčit vybranou knihu z oblasti teologie, religionistiky, biblistiky, liturgiky, duchovního života nebo třeba pedagogiky a didaktiky. Pro informaci, zda je kniha k dispozici, a pro sjednání návštěvy na KPC a vyzvednutí knihy pište na kpc@doo.cz.Seznam knih, které jsou v knihovničce našeho centra, najdete zde. Knihy v němčině nepůjčujeme. Seznam knih je pouze pro informaci, knihy nelze půjčovat online.

Návod pro vyhledávání v seznamu knih: Po kliknutí na jednotlivá umístění (kancelář č. 405, kancelář č. 406, sklad) se otevře seznam kategorií knih, které jsou v knihovně v dané kanceláři. Po kliknutí na kategorii se zobrazí seznam knih podle názvů a autorů. Pokud zájemce ví název nebo autora knihy, může použít funkci „vyhledávání“ (search).


Metodika Zve Bůh na slavnost všechny lidi? k prodeji na CD nebo prostřednictvím webu za 60 Kč

Obrázek1Nový metodický materiál pro skupiny dětí ve 3.–5. ročníku ve výuce náboženství se skládá z metodiky a pracovních listů. Výuka podle tohoto materiálu může tvořit východisko k další přípravě k přijetí svátosti smíření a eucharistie ve společenství farnosti. Je zpracováno 33 setkání ve třech modulech: Cesta ke svobodě – Desatero, Pozvání na slavnost – svátost smíření a Jako chléb a víno – svátost eucharistie. Připravily
B. Holoubková, L. Muchová a J. Plačková, kreslila D. Koflerová.

Materiál stojí 60 Kč. Je možné jej zakoupit na našem centru jako CD nebo z pohodlí domova prostřednictvím webu www.metodickeinspirace.cz – v bezplatné zóně si můžete prohlédnout ukázky z materiálu.