Aktuality

Bibliodrama – víkendový workshop

BibliodramaOd pátku 20. 4. (18.00 hod.) do neděle 22. 4. (13.00 hod.) 
vás zveme do exercičního domu v Českém Těšíně na víkendový workshop Bibliodrama pod vedením doc. Ryškové. Smyslem bibliodramatu je prožít biblický text celou bytostí, pomocí různých kreativních postupů práce od výtvarných přes verbální, gestické, hudební až po dramatické. Přihlásit se můžete do 17. 4.
na kpc@doo.cz. Cena víkendu je 1 400 Kč (v ceně je zahrnuto ubytování i strava od páteční večeře až do nedělního oběda).


Březnové informace z KPC

Březnové informace z KPC1Obsah: Inspirace k postní době a Velikonocům, Poselství křesťanských Velikonoc ve školách, Pracovní sešity pro 1. a 2. tř. z Kartuziánského nakladatelství, Vychází kniha Ježíš nás zve ke svému stolu, Kartičky
k nedělním evangeliím pro příští rok, ZVEME VÁS


Postní misijní kalendář pro děti

Papežská misijní díla nabízejí na svém webu oblíbený Postní misijní kalendář pro děti. Obsahuje na každý den úkoly a výzvy (nejen) pro děti.


Individuální supervize pro katechety a kněze

Individuální supervize1Při jakékoli práci s lidmi můžeme být zaplaveni velkou zátěží – nezpracovanými konflikty, přebytečnou tíhou odpovědnosti za druhé, pocity marnosti, nejistoty, křivdy nebo nekompetence… Přijďte si utřídit své myšlenky a uvolnit je od přebytečného napětí. Vystoupit „na rozhlednu“ a zahlédnout to, co děláte, z jiné perspektivy. A zažít podporu a tolik potřebný pocit, že na to nejste sami.

Supervizní setkání je zdarma. Vede supervizor P. Mgr. Marek Jargus.
Přihlášky: skoflerova@doo.cz.


Mobilní aplikace iZIDOOR

VýstřižekSalesiáni Dona Bosca připravili mobilní aplikaci iZIDOOR. Je určena všem, kdo se chtějí formovat a inspirovat v duchovním životě, zvláště mladým, biřmovancům apod.

Pro mobily s operačním systémem Android je zdarma ke stažení na Google play.


Anketa Duhové srdce 2018

duhové srdceČasopis Duha a TV Noe vyhlásili již třetí ročník ankety
o nejoblíbenějšího vyučujícího náboženství českých 
a moravských diecézí. Přihlašovat kandidáty (paní katechetku, kněze, kaplana, jáhna, prostě toho, kdo ve farnosti obětavě pracuje s dětmi a zaslouží si Duhové srdce) je možné do konce ledna. Přihlašovací formulář, podmínky ankety a další informace najdete na webu www.mojeduha.cz.


Lapbook Advent a Vánoce / Půst a Velikonoce

IMG_0600Materiál je určený pro výuku náboženství jako nabídka pro malé skupiny žáků a zvláště pro spojené skupiny dětí z 1.–5.  ročníků, ale může se využít také při katechezi v rodině. Připravený manuál, který provádí 15 aktivitami, je nastavený na 5–7 vyučovacích hodin, ale  doma v rodině se dá pracovat průběžně po celý advent / postní dobu. Je zapotřebí zakoupit dětem papírovou složku. Jednotlivé části materiálu se tisknou jako černobílé listy A4.

Ukázky z materiálu si lze prohlédnout na portále www.metodickeinspirace.cz, pro získání plného přístupu je zapotřebí kontaktovat Katechetické a pedagogické centrum na e-mailu kpc@doo.cz a po obdržení platebních údajů uhradit převodem na účet částku 50 Kč.


Metodika pro přípravu ke svátosti biřmování

Výstřižek 1Začínáte v těchto dnech ve farnostech přípravu na biřmování a hledáte zdroje a materiály, jak přípravu vést?

Na našich stránkách je ke stažení metodika Na cestě k lidské a křesťanské dospělosti doc. Ludmily Muchové.

Více v sekci Materiály ke stažení, Podle témat, Svátost biřmování.


Metodika pro 8. tř. ke stažení na webu

Obrázek 1Metodický materiál UTVÁŘET ŽIVOT pro výuku náboženství v 8. třídě základní školy, který je v současné době v tištěné podobě vyprodaný, jsme přidali na web www.metodickeinspirace.cz, aby si jej ti, kdo budou učit
v 8. nebo 9. třídě, mohli stáhnout a měli jej k dispozici. 

Metodika je rozdělena na 7 tematických celků, ke každému celku jsou přiřazeny pracovní listy a barevné obrazové přílohy.


Nabídka vzdělávání na školní rok 2017/18

letacek_dalsi_vzdelavani_2017_a31Přinášíme Vám nabídku vzdělávacích akcí z oblasti výuky náboženství, katecheze a pastorace pro nový školní rok. Některé z nich jsou akreditovány 
v systému Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků u MŠMT ČR.
Součástí nabídky jsou také semináře pro lektory vstupů do výuky s křesťanskými tématy, zde jsou všechny semináře akreditovány v DVPP.

Budeme rádi, pokud si z naší nabídky vyberete.


Ludmila Muchová: Cíle a cesty k hlubšímu lidství – Didaktika náboženství v České republice pro 21. století

Obrázek1V nakladatelství Petrinum vyšla nová kniha doc. Muchové, shrnující teorii a praxi náboženského vzdělávání v ČR a pojmenovávající její šance a výhledy
v kontextu současné společnosti i církve. Kniha se dělí na část obecně didaktickou a na část, která se věnuje odborné didaktice náboženství.  K dostání je v e-shopu Petrinum za 256 Kč, k nahlédnutí u nás na centru.

 


Závěrečná zpráva analýzy katechetické činnosti v Diecézi ostravsko-opavské

Závěrečná zpráva1Od ledna 2016 probíhala v naší diecézi analýza katechetické činnosti. Smyslem celého projektu, do kterého byli zapojeni kněží na kněžských konferencích a laici na setkáních katechetů v děkanátech, bylo zmapování současné situace katechetické činnosti a stanovení priorit pro katechetickou činnost v následujících letech. V dokumentu závěrečné zprávy se můžete seznámit
s výsledky v diecézi i v děkanátu a také s plánem podpory KPC.


Seznam knih k zapůjčení na KPC

Knihovnička Katechetického a pedagogického centra je k dispozici také vám. Můžete si přijít zapůjčit vybranou knihu z oblasti teologie, religionistiky, biblistiky, liturgiky, duchovního života nebo třeba pedagogiky a didaktiky. Více informací v sekci Seznam knih k zapůjčení.


Metodika Zve Bůh na slavnost všechny lidi? k prodeji na CD nebo prostřednictvím webu za 60 Kč

Obrázek1Nový metodický materiál pro skupiny dětí ve 3.–5. ročníku ve výuce náboženství se skládá z metodiky a pracovních listů. Výuka podle tohoto materiálu může tvořit východisko k další přípravě k přijetí svátosti smíření a eucharistie ve společenství farnosti. Je zpracováno 33 setkání ve třech modulech: Cesta ke svobodě – Desatero, Pozvání na slavnost – svátost smíření a Jako chléb a víno – svátost eucharistie. Připravily
B. Holoubková, L. Muchová a J. Plačková, kreslila D. Koflerová.

Materiál stojí 60 Kč. Je možné jej zakoupit na našem centru jako CD nebo z pohodlí domova prostřednictvím webu www.metodickeinspirace.cz – v bezplatné zóně si můžete prohlédnout ukázky z materiálu.